Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

yelkenlielektrik-1

Yelkenlide Elektrik Kullanımı

Yelkenli yatlarda büyük çoğunluğunda kullandığımız elektriği,12V gerilime sahip servis akülerinden sağlarız. Genelde ortalama olarak kiralık yatlardaki servis aküsü kapasitesi 200 A'dir. Kullanıma bağlı olarak akülerin durumu eskimiş olabilir ve daha erken deşarj olma ihtimali vardır. 

.

 

Yelkenlilerde 220 Volt gerilim bulmak zordur

 

Yelkenli yatlarda jeneratör bulunmuyorsa ki kiralık yelkenlilerin bir çoğunda olmayabilir, 220V almanız için tek çareniz 12/200 V dönüşümü yapan invertöreleri kullanmaktır. Bu invertörler cep telefonu şarjı, bilgisayar şarjı gibi az akım çeken aletler için uygundur. Saç kurutma makinası, su ısıtıcısı gibi aletleri kullanmanız mümkün olmayacaktır. 

 

O yüzden yelkenli teknede, kullanmaya alışkın olduğunuz 200V ile kullandığınız saç kurutma makinası, ütü, su ısıtıcısı gibi aletleri unutmalısınız. 220 V'u diğer küçük aletleriniz için kullanabilirsiniz ki eğer teknede invertör varsa. Bu parçada opsiyon olarak satıldığı için her yelkenli yatta bulunmayabilir.

 

Servis akü gerilimleri kontrol edilmelidir

 

Teknedeki diğer 12V gerilimindeki elektrik sistemi, yelkenli teknenin tüm genel ihtiyaçları içindir. Buzdolabı, navigasyon aletleri, seyir fenerleri ve elektroniklerin hepsi, bu 12V gerilimden beslenirler. Fakat uzun süreli koylarda konaklamalarda su tanklarınızdaki suyun azalması gibi servis akülerinizin kapasitelerinde de azalma olacaktır. Koylarda aküleri şarj edebileceğiniz, dışardan alabileceğiniz bir sahil kablosu olmayacaktır. O yüzden aküleriniz daima dolma değil boşalma eğilimi içinde olacaktır.

 

Motor ile şarj yapın

 

Böyle durumlarda akülerinizi şarj etmenizin tek yolu, motor çalıştırmaktır. Motor çalıştırıp, boşta devir verildiğinde aküleriniz şarj olacaktır fakat motorun sesi ve çalışması sizi ve ekibinizi tatil sırasında rahatsız edecektir. O yüzden kısa süreli ve boşta yüksek devirli motor çalıştırmanızı daha hızlı şarj için tavsiye ederim. Motor üzerindeki alternatör ne kadar yüksek devir olursa o kadar fazla akım verecek ve şarj edecektir.

 

Yelkenli yatta elektriği idareli kullanmak için;

 

1) Gerekmedikçe salon ve kabin ışıklarını açmayınız ve kullanmadığınız bölgedeki ışıkları açık bırakmayınız.

 

2) Elektronik seyir aletlerini kullanmadığınız zaman kapalı tutunuz.

 

3) Buzdolabı, en çok elektrik harcayan sistemlerden biridir. O yüzden içindeki soğuk havayı muhafaza etmesini sağlamak gerekir aksi halde sürekli çalışarak, elektrik tüketimini arttıracaktır. Kapağı açık bırakılmamalı, kapağı çok sık açılmamalı, iki gözlü ise, yere yakın taraf soğuk havayı kaçıracağı için çok kullanılmamalıdır. Ayrıca tüketimi azaltmak için geceleri geç saatten sabah erken saate kadar bir kaç saat kapaılı kalması sağlanabilir.

 

4) Geceleri koylarda konaklarınırken, yelkenli yatlardaki direğin tepesinde bulunan demir feneri led olmadığı zaman tüketimi arttıracaktır. O yüzden erken yakılmamalı ve sabah erken saate gün aydınlandığında kapatılmalıdır, açık unutulmamalıdır. Ayrıca son yıllarda yelkenciler, yukarıda demir feneri yerine teknelerine ledli ve ucuz aydınlatmaları dh alt bölgelere asarak kullanım yapıyorlar.

 

5) Teknede invertör varsa, kullanmadığınız aman bile düğmeainden kapatın. İnvertör çalışmadığı zamanlarda bile stand by durumunda akım çekmeye devam edecektir. 6) Cep telefonlarınızı teknede bulunan 12V çakmak soketinden şarj etmeniz, harcanan elektriği çok aza indirecektir. Onlar için invertör kullanmayınız.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.