Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yelkenlide Su Kullanımı

Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa  suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler, sadece lüks yelkenlilerde mevcutturlar. 

.

yelkenlisukullanimi-1 

 

 

 

 

 

 

 

 

Depodaki suya göre seyir planı yapın

 

6 kişi işe tatile çıktığınız, ortalama 40 feet boylarındaki bir yelkenli yatta yaklaşık 400 litre tatlı su deposu bulunmaktadır. O yüzden, doğa ile iç içe tatil yapmak ve marinalara uğramak istemiyorsanız su kullanımını kontrol etmelisiniz. Seyir aırasında uğrayacağınız, karadan ulaşımı olmayan koyların tamamına yakınında, işletmeler olsa bile teknenize su alma imkanı bulamasazsınız. 

 

yelkenliteknekiralama 3

 

Suyu idareli kullanmak için ;

 

1) Gün içinde, denize girdikten sonra tuzlu kalmayı göze almalı, denize girmemek üzere çıktığınızda 15-20 saniye tatlı su ile şampuan kullanmadan duş almanız. Benim gibi deniz tuzu ile arası iyi olanlar için sorun olmayacaktır ama bayanların özellikle saçları için bu durum hoş karşılanmayacaktır.

 

2) Tekne havuzluğundaki yemek artıklarını, saç kıllarını vs. temizlemek için tatlı suyunuzu kullanmayın. Denizden bir kova su alarak temizlik yapmaya özen gösterin.

 

yelkenlisukullanimi-2

 

3) Bulaşıkları yıkacağınız zaman, önce kabasını deniz suyu ile temizleyin daha sonrasında ise kesinlikle az köpüren ve doğaya zarar vermeyen marin deterjan ile yıkayınız.

 

4) Dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmayanız. Bu alışkanlığı zaten evlerimizde de yapmalıyız. 

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...