Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kiralık Yelkenliyi Teslim Alma

Kiralık yelkenli tekneyi, kiralama firmasından teslim almadan önce, sonradan sorunnyaşamamak için bazı kontroller yapmalısınız. Aşağıdaki listeyi yanınızda götürürseniz, size oldukça yardımcı olacaktır. 

.

yelkenlitekneteslimalma-1 
 


1) Yelkenlerin durumunu, firma yetkili ile inceleyin ve yırtık varsa rapor ettirin.


2) Yelkenlinin sintinesini açın ve su varsa bunu yetkili ile paylaşın. Siz, kiraladığınız tekneyi sonradan tslim ederken su çıkması durumu kötü olacaktır.


yelkenliteknekiralama 5


3) Yelkenlinin etrafında bir yürüyün ve eğilmiş puntel ve vardevela tellerine bakın, sorun olanları not ettirin.


4) Yelkenlinin kıçındaki ve çevresindeki kırıkları kontrol edin, gördüklerinizi yetkiliye not ettirin.


5) Toiletlerin çalıştığını ve kapaklarının kırık olmadığını kontrol edin. En çok toilet bozukluğu ve toilet klozet kapağı kırılması yaşanır.


6) Vinçleri en azından hızlıca bir el ile çevirin, çalıştıklarından emin olun.


7) Elektronikleri ve otopilotu çalıştırın ve sorun olmadığını yetkili ile inceleyin.


8) Motoru çalıştırın ve çalıştığına, duman atmadığına emin olun. Şüphelendiğiniz durumda not ettirin.


9) Dıştan takma motor alıyorsanız, kontrol edin ve çalışma sorunlarını öğrenin.


yelkenliteknekiralama 6


10) Demirleme için ırgatı kontrol edin ve demiri kısa sürelide olsa çekip, bırakın. Tatiliniz boyunca en çok ırgata muhtaç olabilirsiniz.


11) Zincirinizin kaç metre olduğunu öğrenin, demirleme sırasında işinize yarayacaktır.


12) Derinlik göstergesinin teknede bulunduğu yerden mi yoksa salmanın başladığı yerden mi gösterdiğini öğrenin. Aksi durumda sığ sularda panik yapabilirsiniz.


13) Yelkenlideki tatlı su kapasitesini sorun ve ona göre bir plan yapın.


14) Irgatın sigortasını, varsa vinçlerin sigortasını, akülerin sigortasını ve ana şalterlerin nerede olduğunu yetkiliye sorunuz.


yelkenliteknekiralama 7


15) Tekneyi karaya kıçtan bağlayacağınız için uzun halata ihtiyacınız olacaktır, uzun halat olup olmadığını yetkilden öğrenin yoksa talep edin.


16) Motoru çalıştırdığında içerideki voltmetreden akülerin şarj olup olmadığını kontrol edin yoksa attığınız demiri bile toplayacak enerji bulamazsınız, çok canınız sıkılır.


17) Pis su tankalarının vanalarını öğrenin çünkü çabuk dolacaklardır ve boşaltmanız gerekecektir. 


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray  


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .