Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Babakale – Ayvalık Arası Seyir 

Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak çok keyiflidir. Kaz dağlarının yüksekliği 1700 metreye kadar çıkmaktadır. 

 

ayvalik transferi 4

Babakale - Ayvalık Rotasındaki Kaz Dağları 

 

Babakale – Ayvalık rotasında Midilli- Türkiye arasındaki kanala, Müsellim Kanalı denmektedir. Bunun sebebi tam ortasında Müsellim Kayası’nın bulunmasıdır. Bu kayalık oldukça tehlikelidir ve denizin tam ortasında olduğu için genellikle farkedilmesi zordur. O yüzden oldukça fazla kaza olmaktadır. Seyir yapılırken anadolu kıyısına yakın seyredilmesi daha güvenli olacaktır.

Babakale’den sonra Behramkale-Asos, Sivrice, Küçükkuyu, Altınoluk, Burhaniye ve Akçay limanları bulunur.

Sivrice Koyu, demirlemek için çok uygun değildir. Zemindeki erişte yosunu katmanı çok yoğun olduğu için, demirin tutması zor olacaktır. Ayrıca koy içinde rüzgarlar fazla dönmektedir.

 

ayvalik transferi 1

 

Akçay Limanı adıyla tanımlansa da, sadece bir uzun mendirek vardır ve korunaklı değildir.

Asos Limanı’nın derinliği 2 metredir, o yüzden salması uzun yelkenlilerin limana girmesi ve konaklaması mümkün değildir.

Altınoluk Limanı da çok küçüktür ve ortalam derinlik 4 metredir. Fakat küçü balıkçı teknelerinden dolayı liman içinde uygun yer buluması pek mümkün değildir.

 

Ayvalık Girişi

ayvalik transferi 2

Ayvalık Girişindeki Dar Kanal 

 

Ayvalık girişi, küçük adaları, sığlıkları ve ince uzun kanal girişi ile bir çok yelkenci için oldukça zorlayıcı bir giriştir. Ayvalık giriş kanalı, kardinaller ile işaretlenmiş ve işaretli bölgenin dışına çıkılması sonucu kuma oturmanın mümkün olması yüksek bir girişe sahiptir. Ayvalık ve Cunda Limanı, tek bir yerden girişi vardır ve tamamen kapalı bir koydur. Giriş çıkılarda kanal seyrinde dikkat edilmelidir. Ayvalık’ta Cunda Adası Limanı’nda veya

 

ayvalik transferi 3

Setur Ayvalık Marina'da Gün Doğumu 

 

Setur Ayvalık Marina’da konaklama yapılması mümkündür. Fakat bazı transfer dönemlerde marinada yer olmamaktadır o yüzden önceden telefon edilerek bilgi alınması iyi olacaktır. Her iki yerde merkez sayılacağı için alışveriş imkanı vardır. Setur Ayvalık Marina, 24 saat yakıt hizmeti vermektedir.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.