Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Göcek Bölgesi ve Koyları Seyir 

Göcek Koyu ve adalar bölgesi özellikle yelkenli tatili için eşsiz bir bölgedir. Her yıl, Yerli ve yabancı binlerce yelkenli yat, tatil yapmak için Göcek Koyları'nı tercih ederler. Yeşil doğası, temiz denizi ve karadan ulaşımı olmayan sessiz koyları ile Göcek, bir başka dünyadır. Ayrıca Göcek Bölgesi, adalar ile çevrili olduğu için yatçılar için oldukça sakin ve gübenli bir limandır. Göcek’te koylarının bir çoğu, demir atılması için uygun derinliğe sahiptir. Ayrıca 2013 yılında Çevre Koruma Politikası çalışmaları sonucu Göcek Bölgesi’ne 97 adet tonoz şamandırası atılmıştır.

gocekkoylari1

Göcek ve Fethiye Körfezi Genel Haritası


Bu şamandıraların amacı, demirleyen teknelerin, denizin dip yapısına zarar vermesini engellemektir. Göcek Bölgesi en yoğun yat konaklama zamanların 940 yat kapasitesine sahiptir.


Göcek Koyları’nın bazılarında yerel işletmeler hizmet vermektedir. Koylarda yaptıkları ahşap iskeleler ve tonoz sistemleri ile restaurant hizmetleri vemektedirler. Buralarda hem güvenle geceleyebilir hem de Göcek’te çok lezettli deniz ürünlerini yeme şansı elde edebilirsiniz. Fakat bazı koyalarda yüksek fiyatlar uygulanmaktadır o yüzden önceden pazarlık yapılması şarttır.


gcek seyri 3

Göcek'in en güzel koylarından Küçük Sarsala Koyu


Göcek Bölgesi, korunaklı bir denize sahiptir. Bahar aylarında ve yaz aylarında hakim rüzgarlar genelde kuzeyli rüzgarlardır. Genelde demirlediğiniz koylar da oldukça korunaklıdır ve dalga üretmez, rüzgarlı fakat düz bir denizde yelken yapma keyfi yaşarsınız. Rüzgarlar genelde öğleden sonra uyanır ve akşam gün batımından itibaren deniz uyumaya başlar. Geceleri kıyıdan denize doğru gece meltemi eser ama şiddetli olmaz. 


gcek seyri 2

Göbün Koyu


Göcek'te koylarda konaklarken teknenize, dondurma, pasta, sıcak ekmek, gözleme ve en ilgi çekici olanı tekne şeklinde ''Göcek Market'' ziyarete gelecektir. Özellikle akşamüstü saatlerde ''Göcek Market'' koyları gezmeye başlar ve en ihtiyacınız olan malzemeleri, hiç de pahalı olmayan fiyatlar ile size sunacaktır. 


Göcek Bölgesi'nde Belediye Marinası, D-Marin Göcek, Club Marina, Marintürk Village Port, Marintürk Exclusive Marina ve Skopea Marina yer almaktadır. Skopea Marina ve Marintürk Village Port'da kışın denizde konaklama imkanı yoktur. Belediye Marina'da havaya açık olduğu için önlemler alınarak konaklama yapılabilinir veya sert hava raporlarında başka bir yere kaçılmalıdır. 

 

gcek seyri 1


Göcek'ten Aşağıdakileri Yapmadan Ayrılmayın!

*Taşyaka Koyu'nda, Bedir Rahmi Eyüboğlu'nun çizdiği balığı görmeden,

*Küçük Sarsala Koyu'nda sarımsaklı ekmek ve deniz ürünlerini yemeden,

*Sıralıbük Koyu'nda gecelemeden ve güneşi batırmadan,

*Hamam Koyu'ndaki eski Haman batığını görmeden,

*Göbün Koyu'na yanaştıktan sonra, yukarı köye yürümeden ve manzarayı kuşbakışı görmeden,

*Gece denize girmeden ve yakamozları görmeden,

 

iyi seyirler dilerim; 


denizgiray  

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.